Türkiye’de Fars Dili Yeterlilik Sınavları    (SAMFA)

        Türkiye’de Farsça Yeterlilik Sınavları    (SAMFA)

Fars Dili Yeterlilik Sınavları (SAMFA) ilk olarak 17-18 Ocak 2019 tarihlerinde İran Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından Türkiye’de (Ankara) yapılacaktır.

Yeterli puanı almayı başaran öğrencilere İran Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından resmi sertifika verilecektir. Bu sertifika İran üniversitelerinde lisans üstü eğitim almak isteyenler için ön koşul olarak aranacaktır.

Kayıt işlemleri www.sanjesh.org  sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Kayıt ücreti 50 Euro’dur.

Sınavlar AKADEMİK ve GENEL olmak üzere iki düzeyde yapılacaktır.

GENEL düzey 17 Ocak 2019 Perşembe sabah ve öğleden sonra yapılacaktır.

AKADEMİK düzey 18 Ocak 2019 Cuma sabah ve öğleden sonra gerçekleştirilecektir.

Her iki düzeyde 65 soru sorulacak (30 dinleme, 30 okuma, 2 yazma ve 3 konuşma sorusu)

Öğrenciler her iki sınava katılabilir. Bu durumda toplam kayıt ücreti 100 Euro olacaktır.

Kayıt ücretini yatırıldıktan sonra Ankara’da bulunan İran Kültür Müsteşarlığı tarafından katılımcıya bir makbuz (Voucher) verilecektir. Katılımcı makbuz üzerindeki seri numarasını www.sanjesh.org internet sitesi üzerinden girerek kayıt işlemini tamamlayabilir.

Öğrenciler, sınav tarihinden iki gün önce www.sanjesh.org sitesi üzerinden kendilerine gönderilecek olan sınav giriş kartının çıktısını almaları gerekmektedir.

Kayıt için www.sanjesh.org sitesi 26.11.2018 – 16.12.2018 tarihleri arasında açık olacaktır. Makbuz (Voucher) veriliş tarihi ve kayıt işlemi tamamlama tarihi Yüksek Öğretim bakanlığı sitesi üzerinden katılımcılara duyurulacaktır.

Öğrenciler, ön kayıt yaptırmak için şimdilik Farsça bölüm başkanları veya Farsça Eğitim Merkezleri müdürlüklerine müracaat edebilirler.