İran’da Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır ?

İran’da Üniversite Okumak İçin Yapmanız Gerekenler

İran üniversiteleri ve akademisi ile köklü ve geniş bir alana sahiptir. Özellikle bilinmeyen ve gizli kalmış yönleriyle görenleri şaşırtmakta ve heyecanlandırmaktadır. Siz de bu kaliteli eğitim fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız size yardımcı olacak bu yazıyı okuyabilir ve arkadaşlarınızın faydalanması için paylaşabilirsiniz. Başlayalım !

Öncelikle lisans eğitimi almak istiyorsanız lise diplomanız ile transkriptiniz (not çizelgesi) veya yüksek lisans eğitimi için lisans diplomanız ile transkriptinizi yetkili noter aracılığıyla Farsça veya İngilizce dillerine tercüme ettirmeniz gerekmektedir. Eğer diplomanızda İngilizce dili mevcut ise her hangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Gerekli bu belgeleri hazırladıktan sonra portal.saorg.ir  adresine girerek aşağıda belirtilen aşamaları uygulayınız.

 

1-

 

portal.saorg.ir web sayfasını açtıktan sonra resimde görüldüğü gibi -İngilizce- dil seçeneğini tıklayınız.

 

 

 

2-

İngilizce dil seçeneğine geçtikten sonra resimde görüldüğü gibi Sign Up butonunu tıklayınız.

 

 

 

 

 

3-

 

 

Açılan bu sayfada resimde görüldüğü gibi onay kutusunu işaretleyip next butonunu tıklayınız.

 

 

 

 

 

4-


Burada kullanıcı bilgilerini oluşturarak devam ediniz. Email adresinizin doğru girildiğinden emin olunuz. Bir sonraki aşamada emailinize kod gönderilecek.

 

 

 

 

 

5-

 

 

Resimde görüldüğü gibi send code yazısını tıklayın. Ardından emailinize gelen kodu girin ve Send butonunu tıklayarak devam edin.

 

 

 

 

6-

 

 

  Bu sayfada pasaport bilgileriniz dahil gerekli diğer bilgileri girmeniz istenecektir. Yalnız dikkat edin bilgileri girdikten sonra önce -Save İnformation- seçeneğini tıklayın ardından next deyin. (Bundan sonraki aşamalarda da Save İnformation seçeneğini seçtikten sonra devam edeceğiz)

 

 

7-

 

 

Burada sizden kendinize ait resminizi ve pasaportunuzun resimlerini istemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-

 

   Resimde görülen seçeneği seçtikten sonra açılan sayfada gerekli bilgileri girin. Eğer lise mezunu iseniz lise bilgilerini, üniversite mezunu iseniz üniversite bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

 

 

 

Resimde görüldüğü gibi sizden farsçaya tercüme edilmiş noter tasdikli diplomanızın ve transkriptinizin resimlerini yüklemenizi istemektedir.

 

 

 

 

Ardından onay kutusunu işaretleyip save information’a tıkladıktan sonra devam ediniz.

 

 

 

 

9-

   Burada tekrar save information’a tıklayarak Send seçeneğini seçiniz.

 

 

 

 

 

10-

Bu işlemlerin ardından aşağıda görülen sayfa açılacaktır. Bu sayfada size bir öğrenci takip kodu verilecek. Bu kodu kaydettikten sonra services bölümüne tıklayın.

11-

 Açılan menüden -İnternational Students Application Form With Fund- seçeneğini tıklayın.

 

 

 

 

 

 Açılan yeni sayfada istenen gerekli bilgileri doldurun. Sayfa devamında sizden hangi bölüm için başvuru yapmak istediğiniz sorulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 Burada görüldüğü üzere lisans eğitimi almak isteyenler -Karshenasi’ye Peyvesteh-  seçeneğini seçmeli ve ardından okumak istediği bölümü belirtmelidir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyenler -Karshenasi’ye Ershed- , doktora eğitimi almak isteyenler ise – Doktora – seçeneğini seçmeliler. Ardından send diyerek devam edebilirsiniz.

 

 

 

 Tüm işlemler başarıyla tamamlandıktan sonra bu sayfa açılacaktır. Sayfada daire içinde gösterilen alanda size ait başvuru takip kodu verilecek. Bu kodu İran Kültür Bakanlığı’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ulaştırmalısınız. Kültür Ataşeliği sizin adınıza İran Yüksek Öğretim Kurumuna bu kodunuzu içeren bir dilekçe gönderecek ve durumunuz hakkında sizi bilgilendirecektir.

 

*İstanbul’da ki arkadaşlar için İran Kültür Ataşeliği, İstanbul sirkeci’de bulunan İran konsolosluk binasında bulunmaktadır.