İlber Ortaylı İle Yelda Gecesi

Yelda gecesi şenliği, İran milletinin en eski geleneklerinden biridir ve insani boyutu itibarı ile günümüze dek süregelen bir kutlama sayılır.

“Yelda gecesinde genellikle yakın akrabalar ailenin en büyüğünün evinde bir araya gelir ve kışı karşılamak üzere gece yarısına kadar mevye, çerez ve yiyeceklerle hoşça vakit geçirir ve aynı zamanda Hafız falına bakarlar. Yelda gecesi, sonbaharın son gününde güneş battığı andan, kışın ilk gününde gün ağarana kadar geçen süreye verilen addır. Bu gece Kuzey yarımkürede kış solistisine denk gelir ve bu yüzden bu günden sonra gündüzlerin süresi uzar ve gecelerin süresi kısalmaya başlar. Eski İran halkı yelda gecesinin ertesi gününden itibaren güneşin üflemesi ile gündüzlerin uzadığına ve güneş ışınlarının da arttığına inanırlardı. Bu yüzden yılın onuncu ayı yaratıcı anlamına gelen “Dey” olarak adlandırılmıştı.”

 

Bu kutlu ve özel günü kutlamak amacıyla Prof. Dr. İlber Ortaylının”da katılacağı İstanbul Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz etkinliğimize katılmanız bizleri mutlu edecektir.

Yer : İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Kurul Odası Kat 3

Tarih : 20 Aralık 2018 saat 14.00-16.00