İranlı Büyük Yazarın Muhteşem Eserleri İstanbul Üniversitesinde !

İranlı tarih ve edebiyat yazarı Ali Muvahhid’e ait üç önemli eser İstanbul Üniversitesinde tanıtıldı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü dünyaca ünlü edebiyat ve tarih yazarı Muhammed Ali Muvahhid, İstanbul Üniversitesi tarafından davet edilerek yazarın Türkçe’ye kazandırılan kitaplarının tanıtımı sağlandı.

 

İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarlığı ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen programa Üstad Ali Muvahhid ve İran’ın kitap pazarının önemli bir kısmını elinde bulunduran ‘Kitap Şehri’ şirketinin CEO’su Dr. Mehdi FİRUZAN’ın yanı sıra İran kültür müsteşarı Dr. Abdulreza RASHİD, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Başkanı Prof. Dr. Hayati DEVELİ ve Erzurum Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nimet YILDIRIM ile diğer üniversitelerin Fars Dili ve Edebiyatı bölümü başkanları ve çok değerli öğretim görevlileri ile öğrencileri katıldı.

Edebiyat kültürü açısından önem teşkil eden programda yazara ait ‘Hiç Uğruna Kargaşa’ ve ‘Şems-i Tebrizi’ kitaplarının tercümesi ile ‘Masnavi Manavi Tashihi’ kitabı sergilendi.

Düzenlenen programın İstanbul Üniversitesi için bir onur olduğunu belirten Prof. Dr. Mahmut AK konuşmasında, özellikle Mevlana’nın eserlerinin iki kardeş halk olan Türkiye ve İran milleti için önemli bir kültürel bağ oluşturduğunu dile getirdi.

Program konuşmacıların sunumlarını yapmaları ve kitapların sergilenmesinin ardından son buldu.